آموزشی

معرفی ابزار مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی

معرفی ابزار مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی

در گرمای وحشتناک تابستان، انواع خنک کنده‌های هوا مثل کولر آبی و گازی نجات دهنده ماست. مخصوصا کولر گازی که در برخی شهرها و اماکن داشتن آن واجب بوده، چرا که کولر آبی جوابگو نخواهد بود. اما یکی از بزرگترین دغدغه‌ها برای کولر گازی که همواره فکر کاربران را به خود مشغول می‌کند، پرمصرف بودن، سختی در نصب، تعمیر و سرویس کردن آن است. اولین نکته برای حل مشکلات این دستگاه محبوب، نصب و تعمیر درست و تخصصی آن است؛ برای انجام این کار علاوه بر تخصص، به وسایل موردنیاز نصب کولر گازی احتیاج دارید. حال سوال اینجاست که برای نصب و تعمیر کولر گازی دقیقا به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

در این مقاله از ابزارمارکت قصد داریم لیستی جامع از ابزارهای مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی را به شما ارائه دهیم. فرقی نمی کند که یک تعمیرکار حرفه ای باشید یا اینکه خودتان دست به کار شوید، داشتن ابزار مناسب برای این کار ضروری است.

چرا به ابزار مناسب برای کولر گازی نیاز دارید؟

کولر گازی به انگلیسی Air Conditioner که به اختصار در صنعت به آن AC می‌گویند، یک وسیله نسبتا پیچیده با انواع و اقسام بخش‌ها و اجزا است. این وسیله 2 بخش اصلی دارد:

 • پنل اصلی یا کنسول
 • کندانسور

اما هر کدام از این دو قسمت دارای مکانیزم کار دقیق و حساس بوده و از چندین قطعه داخلی تشکیل می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید به درستی و مانند حرفه‌ای‌ها این کار را انجام دهید، ابتدا باید ساختمان و مکانیک کولر گازی را فراگرفته و سپس به سراغ ابزارهای مورد نظر این کار بروید.

انواع ابزار مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار مورد نیاز نصب و تعمیر کولر گازی را می توان به 2 دسته کلی تقسیم کرد:

 • ابزارآلات عمومی
 • ابزارآلات تخصصی

ابزارهای عمومی شامل انواع وسایل دستی یا دستگاه برقی و شارژی که معمولا در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند و کاربردهای مختلفی دارند. کار اصلی ابزارهای عمومی تعمیر یا نصب کولر گازی نیست اما در طی فرآیند بسیار مفید خواهند بود. البته بهتر است بدانید که نمی‌توان از هر وسیله و ابزارآلات عمومی و متفرقه که در خانه داریم برای انجام این عمل استفاده کرد؛ چرا که نصب و تعمیر کردن یک کولر گازی به مدل صحیح و سایز درست آن ابزار نیاز دارد.

در مقابل عناوین تخصصی فقط برای این کار و مخصوص نصب و تعمیر کولر استفاده می‌شوند. چرا که خود فرآیند و پروسه نصب کولر گازی نیازمند برخی ابزارهای مخصوص این کار است. در ادامه به معرفی هر دو گروه ابزار مناسب این کار می‌پردازیم.

ابزارآلات عمومی نصب و تعمیر کولر گازی

ابزارهای ایمنی

اولین و به جرات مهمترین گروه وسایل مورد نیاز این کار، ابزارآلات ایمنی خواهد بود. هنگام کار با کولر گازی، به خصوص زمانی که با برق و گاز سر و کار دارید، استفاده از وسایل ایمنی و محافظتی الزامی است. برای تعمیر یا نصب کولر گازی حتما از عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید تا دچار آسیب حین کار نشوید. پیشنهاد می‌شود که از کفش ایمنی نیز استفاده کنید تا در برابر افتادن اجسام سنگین و برق گرفتگی محافظت شوید.

 1. متر نواری یا متر لیزری:
 2. تراز بنایی یا تراز لیزری:
 3. دریل چکشی یا دریل بتن کن
 4. دریل پیچگوشتی شارژی
 5. اره افقی بر (اره همه کاره)
 6. مولتی متر
 7. لوله بر مسی
 8. آچار لوله گیر (شلاقی) و آچار فرانسه
 9. سایر ابزارآلات عمومیبه جز موارد بالا، در ادامه به سایر ابزارهایی عمومی که هر تعمیرکار و نصاب کولر گازی همراه خود دارد را معرفی می‌کنیم. این ابزارها برای نصب اتصالات، برشکاری انواع سطوح و قطعات و یا کمک به فرآیند نصب و تعمیرات کولر گازی کاربردی هستند.

ابزارآلات تخصصی نصب و تعمیر کولر گازی

ابزارآلات عمومی بسیار کاربردی هستند و در بسیاری از مواقع کار شما را حل می‌کنند، ولی برای تعمیر و نصب کولر گازی کافی نیستند. در این میان عناوین تخصصی به کمک شما می‌آیند. این ابزارآلات به طور اختصاصی و انحصاری برای نصب و تعمیر کولر گازی طراحی شده و کاربرد دارند و داشتن آن برای هر تعمیرکار یا نصابی ضروری است.

پمپ وکیوم یا خلاء

قبل از شارژ مجدد کولر گازی با مبرد، پاکسازی لوله‌ها از رطوبت، گرد و غبار و گازها حتما باید انجام شود. این فرایند به وسیله ابزار تخصصی کاربردی به اسم پمپ وکیوم انجام می‌شود. این پمپ با ایجاد یک فشار منفی یا خلاء نسبی فرایند مکش را انجام می‌دهد

گیج فشار یا منیفولد سرویس

یکی دیگر از ابزار مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی گیج فشار یا منیفولد سرویس است. این ابزار کاربردی یک فشار سنج دو گیجه برای اندازه گیری تغییرات فشار گاز کولر است تا به طور دقیق قابل نمایش و قابل تنظیم باشد. این دستگاه در دو مدل عقربه‌ای یا آنالوگ ارائه می‌شود و به وسیله آن نشتی و یا نیاز به شارژ مجدد مبرد به راحتی قابل تشخیص است.

نشت یاب مبرد

کولرهای گازی ممکن است دچار نشتی مبرد شوند که تاثیر بسزایی در عملکرد آن دارد. راه‌های مختلفی برای تشخیص این نشتی وجود دارد ولی از بهترین راه‌ها استفاده از دستگاه نشب یاب مبرد است. این ابزار تخصصی از جریان برق برای تشخیص استفاده می‌کند و در صورت کاهش جریان نشتی مبرد را مشخص می‌کند.

ترمومتر یا دماسنج

یکی از پر کاربردترین موارد فهرست ابزار تعمیر کولر گازی ترمومتر است که برای اندازه گیری دمای مبرد و لوله‌های مسی استفاده دارد. دمای بالا در کولر گازی ممکن است منجر به آسیب شود و یا حتی خطرناک باشد. با اندازه گیری دقیق دما می‌توانید این مشکل را عیب یابی و حل کنید. برای تهیه ترمومتر به دامنه اندازه گیری و ظرفیت آن دقت کنید؛ نیازی به انتخاب یک مدل با برد زیاد، دقت خیلی بالا و فوق تخصصی نیست! اما بهتر است ترمومتر انتخابی شما از نوع لیزری باشد و همچنین سرعت پاسخگویی بالا، ظرفیت اندازه گیری دمای منفی بالا (معمولا 40- درجه سانتی گراد) و نمایشگر دیجیتال داشته باشد.

پرچ کن یا لاله کن

مرحله بعدی در نصب کولر گازی پس از برش لوله، پرچ کردن آن است. لوله‌های اتصالات گاز و آب باید پرچ شوند تا به خوبی پیچ و مهره شوند و نشتی بروز ندهند. اما دستگاه پرچ کنی که برای کار نصب و تعمیر کولر گازی استفاده می‌شود منحصرا برای این کار طراحی شده و بست های مخصوص این کار را به روش استانداردی پرچ می‌کند. پس برای بست های لوله کولر گازی نباید از پرچ کن های عمومی و غیر تخصصی استفاده کرد.

کلام آخر در مورد ابزارهای نصب و تعمیر کولر گازی

همانطور که خواندید در این مطلب در مورد ابزار مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی و یا تعمیرات آن صحبت کردیم. ملاحظه می‌کنید که بسته به شرایط کار و موقعیت نصب و تعمیر کولر، هر ابزاری باید طبق مدل و سایز مورد نظر خود انتخاب گردد. با داشتن مجموعه مناسبی از ابزار، می توانید بسیاری از مشکلات جزئی کولر گازی خود را برطرف کنید و از عملکرد صحیح و بهینه آن اطمینان حاصل نمایید. اما به خاطر داشته باشید که برای تعمیرات پیچیده و یا شارژ گاز مبرد، حتما از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *